Επίσκεψη της Α' τάξης στον Ιερό Βράχο της Ακροπόλεως.

Ιερός Βράχος Ακροπόλεως

/6
Rating: /5 ( Votes)
DSCN9407-75.jpg
Tags:

Επίσκεψη της Α' τάξης στον Ιερό Βράχο της Ακροπόλεως.

Ιερός Βράχος Ακροπόλεως

/6
Rating: /5 ( Votes)
DSCN9407-75.jpg
Tags:

Mε αφορμή τη διδασκαλία της τραγωδίας του Ευριπίδη "Ελένη", ομάδα μαθητών της Γ΄Γυμνασίου, με τη συνεργασία των φιλολόγων Γιαννακοπούλου Θεοδώρας και Πατσιάδου Βασιλικής, ανέλαβε τη διερεύνηση του θέματος: "Αρχαία τραγωδία-αρχαία θέατρα εντός και εκτός του ελλαδικού χώρου. Αρχαία θέατρα της Κ. Ιταλίας και Σικελίας. Ο πολιτισμός της Μεγάλης Ελλάδας." Στο πλαίσιο του προγράμματος εντάσσεται και εξαήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στην Κ. Ιταλία και Σικελία (8/4-13/4/14), με σκοπό την επαφή των μαθητών με τον πολιτισμό της Μεγάλης Ελλάδας και την επίσκεψη σε αρχαία θέατρα και αρχαίους ελληνικούς ναούς της περιοχής.
Προσεχώς θα αναρτηθούν οι μαθητικές εργασίες καθώς και φωτογραφικό υλικό από τις εκπαιδευτικές επισκέψεις και την εξαήμερη εκδρομή.
Ενδεικτικές προτεινόμενες πηγές για τις μαθητικές εργασίες αλλά και για κάθε ενδιαφερόμενο:

Το Γυμνάσιο Ραφήνας έχει προγραμματίσει για την Πέμπτη 21 Νοεμβρίου, εκπαιδευτικό περίπατο με πούλμαν στον Ναό του Ποσειδώνα στο Σούνιο για την Γ' τάξη και στο Ιερό της Αρτέμιδος στην Βραυρώνα για την Α' και Β' τάξη.

Εδώ μπορείτε να δείτε μία παρουσίαση για το Σούνιο που προετοίμασε η καθηγήτρια του σχολείου μας Α. Σαμαρά, και εδώ

">την αναπαράσταση του Ναού σε 3D.

Ιερό Αρτέμιδος

Εδώ μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για το Ιερό της Αρτέμιδος στην Βραυρώνα, και εδώ ένα

">σύντομο βίντεο για τον ναό και τα εκθέματα του αρχαιολογικού μουσείου Βραυρώνος που θα επισκεφθούμε.

Page 1 of 3