Mε αφορμή τη διδασκαλία της τραγωδίας του Ευριπίδη "Ελένη", ομάδα μαθητών της Γ΄Γυμνασίου, με τη συνεργασία των φιλολόγων Γιαννακοπούλου Θεοδώρας και Πατσιάδου Βασιλικής, ανέλαβε τη διερεύνηση του θέματος: "Αρχαία τραγωδία-αρχαία θέατρα εντός και εκτός του ελλαδικού χώρου. Αρχαία θέατρα της Κ. Ιταλίας και Σικελίας. Ο πολιτισμός της Μεγάλης Ελλάδας." Στο πλαίσιο του προγράμματος εντάσσεται και εξαήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στην Κ. Ιταλία και Σικελία (8/4-13/4/14), με σκοπό την επαφή των μαθητών με τον πολιτισμό της Μεγάλης Ελλάδας και την επίσκεψη σε αρχαία θέατρα και αρχαίους ελληνικούς ναούς της περιοχής.
Προσεχώς θα αναρτηθούν οι μαθητικές εργασίες καθώς και φωτογραφικό υλικό από τις εκπαιδευτικές επισκέψεις και την εξαήμερη εκδρομή.
Ενδεικτικές προτεινόμενες πηγές για τις μαθητικές εργασίες αλλά και για κάθε ενδιαφερόμενο: